המחלקה הפלילית | כללי זהב למעצר / חקירה

עזר מבורך ושות' – משרד עורכי דין  פלא : 0506-330683​

1. אל תגיב

תחשוב! כל מילה שלך לחוקר תרשם, בעיקר בדברים שבין לבין. גם בשיחות מעבר לחקירה, גם בנסיעות לבית המשפט, גם בשהות בכלא. הגרסא הכתובה שלך צריכה להירשם בצורה נורמלית ויסודית. בקש לקרוא את ההודעה שלך, זוהי חובתו של כל חוקר לתת לך לקרוא אותה. שים לב לדברים שאמרת שלא נרשמו. 
 

2. החוקר הוא האויב

החוקר אינו אדם שתפקידו לסייע לך. הוא האויב הגדול ביותר שלך - אל תזלזל בו. אל תעלב ממנו. אל תחזיר לו. אל תתן לו לעצבן אותך. תחשוב - כל מטרתו היא להוציא ממך הודאה. כל מטרתך היא - לא להודות בדברים שלא עשית. אז אם הוא חבר שלך, אם הוא מביא לך קפה, אם הוא קורא לך מותק, שים לב-הוא עושה את עבודתו על מנת להפליל אותך.

 

3. אל תוותר על זכויותך

הוריך או אנשים קרובים צריכים לדעת שנעצרת. גם אם אתה כועס עליהם . אתה זכאי לדבר עם עורך דין לפני חקירה ואחריה.  אתה זכאי לדבר גם עם הוריך (אם את קטין אתה זכאי גם שיהיו בחקירה). שים לב!

 

4. הבטחות שוטרים

מותר לחוקר להציג עובדות לא נכונות במסגרת תרגילי חקירה. בהבטחות שאם תודה, תשוחרר, אין אוויר. 

 

5. תאריכים

שים לב, כששואלים אותך מה היה בתאריך מסוים, תבדוק. אל תנחש ואל תגיד את מה שאתה עושה בדרך כלל. תגיד רק את מה שאתה בטוח בו.

 

6. זכות השתיקה

השימוש בזכות לשתוק נובע מהזכות להפללה עצמית. הסניגור עימו אתה מתייעץ טרם חקירה יידע על פי הגרסה שתספר לו אם להמליץ על קיומה של זכות זו או על מסירת גרסה לחוקר. 
העניין הוא רגיש וחשוב - שים לב לזכות להתייעץ עם עו"ד טרם חקירה.

 

7.  תשאולים

נערכים במשטרה יום יום. שוטר משוחח איתך, רושם מזכר על השיחה לאחר מכן. כמה תיקים נפתחו לעצירים לאחר ששוחחו עם השוטרים בהפסקת סיגריה, אוכל וכיוב'. 
תשאול על חשד נגדך שאינו מלווה באזהרה כדין, אינו חוקי. אבל בתי משפט נוטים לקבל את מה שנאמר בתשאול. 
שתוק כשאתה יכול! אם אין לך אפשרות לשתוק, תשאר באותה עמדה אותה נקטת בחקירה. 

 

8.  החקירה

כל הודעה של אדם במשטרה נפתחת ב"אני מוותר על התייעצות עם הסניגור" - זו בדרך כלל הודעה של אדם שמודה בעבירות שיוחסו לו. תעשו לעצמכם טובה ודברו עם עו"ד לפני ההודעה. שימו לב, גם אם אין לכם עו"ד משלכם הקצין יחוייב להתקשר לסניגוריה הציבורית שתמנה לכם עו"ד. 
 

9.  החשד

אם חושדים בכם, זה מצביע שיש תלונה נגדכם. וזה לא עוזר אם אומרים "זה רק להגנה עצמית" (סכין) , "סה"כ אמרתי שתמות" (איומים) , "דחפתי אותה ממני " (אלימות במשפחה). דברו עם העו"ד שלכם מראש. אם הגעתם לחקירה - דרשו שיביאו לכם עו"ד לפני שהתחלתם להשיב. הייעוץ הזה הוא קריטי להמשך התהליך הפלילי. 

 

10.  הצעה בסלנג עברייני

"תשב ימים ואל תשב שנים" חשוב לזכור את זה כשאתה מגיע פעם ראשונה לחקירה ואז כעס , עצב או מצב נפשי קשה מוביל אותך להודיה מוקדמת בדברים שלא עשית על מנת להשתחרר. 
 
ושימו לב, כל מצב נפשי שלכם באותה תקופה קשה של חייכם, לא יעזור לכם במידה ותודו בדברים שלא עשיתם.
 
התקשרו ודברו איתנו. הייעוץ המשפטי הראשוני אינו כולל תשלום.​

050-6330683​

חפשו אותנו בפייסבוק